Category Archives for "chudnutie"

Čo vás asi prekvapí pri chudnutí

Ak sa vydáte na cestu chudnutia, miesto prejedania sa budete mať oveľa viac času na premýšľanie. Opísala som niekoľko myšlienok a situácií, s ktorými sa pravdepodobne stretnete. Čo vás teda možno prekvapí?

 • Aké malé porcie máte jesť. Ak je jedlo vhodného zloženia, budete aj z napohľad malých porcií dokonale nasýtení. Nebudete prejedení čo je vhodné, pravdepodobne vás ešte bude čakať tréning, a nebudete ani hladní. Ak sa hlad predsa len objaví, pri ďalšej porcii jedla budete vedieť, že máte pridať na objeme, ale nezvýšiť drasticky kalorickú hodnotu. Na tento účel sa hodí zelenina, menej sladké ovocie. Výbornou pomôckou pre rátanie koľko toho už zjete a koľko ešte môžete, je kalorická kalkulačka. Napríklad táto
 • Jednoduché jedlo je najlepšie. Po pár týždňoch (vo veľkej väčšine prípadov aj dňoch) sa akoby vaše chuťové poháriky na jazyku vyčistia a jazyk začne opäť skvelo fungovať. Bude rozoznávať aj jemné chute a vám budú stačiť menej dochucované jedlá. Dochutenie je samozrejme v poriadku, ak sa naučíte využívať čo najviac bylinky alebo pridávať malé množstvá „zakázaných“ pochutín (napr. majonéza), čím docielite zjemnenie, prepojenie ingrediencií. Využite týchto nepriateľov chudnutia v malom množstve na zatraktívnenie vášho diétneho taniera. Stane sa z vás taký malý šéfkuchár – dietológ, ktorého úlohou bude vymýšľať vždy nové chutné a zdraviu prospešné recepty. Nové preto, lebo zdravý svet je oveľa viac rozmanitý a kombinácií je nespočetné množstvo. Sezónne sa ponuka mení a kým všetky druhy zeleniny obtočíte, vždy budete mať na jedálnom lístku niečo iné.
 • Začne vás to baviť. Nový životný štýl, radosť z pokroku, objavenie nových chutí, radosť z cvičenia, noví priatelia a obdiv okolia. To všetko na vás čaká a postupne príde s dosiahnutím prvých úspechov.

Okrem toho tu mám ešte niekoľko praktických rád.

 • Neoplatí sa jesť dobroty. Koláčik aj malá čokoládka dodajú priveľkú energiu vzhľadom na dodané potešenie z tak malého kúska. Žalúdok bude prázdny a chudnutie znemožnené. Mnohokrát to nestojí za to. Doprajte si radšej ovocie, jogurt či ovocno-mliečny nápoj.
 • S olejom opatrne. Samozrejme olej a zdravý tuk potrebujeme, no až zarážajúco málo ho stačí nášmu telu. Často si pri naliatí oleja na panvicu neuvedomíme koľko veľa ho tam vlastne je. Preto pri oleji a tuku zbystrite pozornosť a radšej dvakrát vážte gramáž. Pri chudnutí postačuje 40-50g tuku na deň, nižšie veľmi nechoďte, aspoň nie často.
 • Zapisovať je nutné. Ono sa to nezdá, ale aj pri najvyššej možnej snahe jesť zdravo a diétne, máme tendenciu si nenápadne pridávať. Tu kúsok syra naviac, tu črpneme trochu viac v jedle „neviditeľného“ oleja, len pár gramov a chudnutie sa zastaví. Predíďte frustrácii zo stagnácie a minimálne prvé týždne, neskôr ideálne však aspoň z času na čas poctivo vážte jedlo a zapisujte.
 • Rodina a priatelia budú proti vám. Žiaľ je to väčšinou tak. Mnohokrát vás ani slovne nepodporia, pre babku či mamičku budete krásni aj tuční a nič také vlastne ani nepriznajú. Ak je vaša tuková zásoba dostatočne veľká na to, aby to „uvideli“ aj rodinní príslušníci, ešte stále vám budú hádzať kolená pod nohy vyváraním, vypekaním, nakupovaním jedla, ktoré sa neoplatí jesť. Chudnete predsa vy, nie oni. A že vás budú pomedzi diétne menu ponúkať ich dobrotami, s tým nikto nič neurobí a tento paradox nevyrieši.
 • Čas sa nájde. Času máme všetci málo a všetci rovnako. Možno práve vám sa zdá, že ho máte menej a neostane na cvičenie ani varenie. Na zábavu si však iste čas nájdete, veď kto by dokázal iba pracovať do úmoru. Spojte zábavu s „povinnosťami“ štíhleho človeka. Ak radi počúvate hudbu či pozeráte televíziu, dá sa pri tom navariť aj zacvičiť. Ak radi čítate, čítajte motivačnú literatúru pri chudnutí. Ak radi chodíte na prechádzky do nákupných centier, presuňte sa prechádzať von. Ak musíte nakúpiť, dá sa to vyriešiť aj donáškou potravín, alebo nakupovať premyslene, aby jedlo vydržalo na pár dní. Tak stačí ísť nakúpiť raz, maximálne dvakrát v týždni. Ak radi fejsbúkujete, treba zvážiť či je to viac ako radosť z nového ja, ktorým sa budete môcť pochváliť o nejaký čas trebárs aj na sociálnej sieti.
 • Budete neustále myslieť na premenu, chudnutie, jedlo. Nie je na škodu zamestnať svoju myseľ čo najviac v prospech motivácie v chudnutí. Predstavujte si sami seba v štíhlejšej verzii, čo budete nosiť, robiť, čo sa zmení. Možno si teraz netrúfnete vyzliecť sa do plaviek pred cudzími a potom to už nebude problém. Premyslite vopred svoje jedlo, aby ste plnili plán. Obklopte sa motivačným textom. Zapíšte si myšlienku, ktorú ste čítali, počuli, napadla vám a zaujala vás.
 • Nájsť spojenca nie je ťažké. Ak sa nenájde medzi ľuďmi, ktorých poznáte, nájdite nového spojenca na internetovom fóre o chudnutí. Ak nenájdete vo svojom blízkom okolí, pomôže aj motivácia na diaľku. Sledujte progres iných a určite vás nakopne motivácia. Výhodné je cviciť s niekym, ťahať sa vo dvojici či skupinke.
 • Knižnica bude plná chudnúcich kníh. Ak si zamilujete svoj nový životný štýl a pochopíte, že nejde o dočasnú diétu, pri ktorej stačí vlastniť jednu knihu sľubujúcu rýchly efekt, iste si radi vybudujete svoju zbierku kníh a tým brilantný úsudok v rámci stravovania/cvičenia. Budete vedieť čo nakúpiť, koľko zjesť, ako cvičiť a nebudete sa musieť pýtať iných. Vyvarujete sa tak množstvu chýb, ktoré vám nikto nepovie za 5 minút a nižšiu hmotnosť si udržíte s istotou.
 • „Diéta“ nemá koniec. Schudli ste a čo teraz? Mnohí si mylne myslia, že sa vrátia k starým návykom, k chrúmaniu čipsov pred telkou a tak podobne. Veď kilá sa zbierajú roky. U niekoho áno a u iného sa lepia aj rýchlejšie a nadváhu dosiahne už v detstve. To je z pohľadu dlhodobej štíhlosti v podstate jedno. Celkom istotne však, kto raz zhodí desiatky kíl, alebo čo i len päť, bude túto nižšiu váhovú hranicu už musieť udržiavať zdravou stravou a pohybom.

Držím palce, aby sa vám darilo. Ak máte skúsenosti s chudnutím, podeľte sa o ne v diskusii.

Máte strach o obéznych blízkych?

Tučnota je veľmi často podceňovaná. Najmä vo vzťahu rodič – dieťa. Každý rodič by chcel pre svoje dieťatko to najlepšie, no žiaľ nie každý dokáže myslieť v živote svojho potomka aj ďalej ako za tých pár minút, kým s chuťou, ba dokonca niekedy až v cukrovom tranze, spráska čokoládu, keksík či narodeninovú tortu. Na bláznivo sa tešiaceho budúceho tlsťoška je neraz radosť sa pozerať, ako sa teší, že znova raz mama povolila a miesto normálneho jedla dostal na obed mliečny rez alebo čokoládové vajíčko s prekvapením, lebo nič iné on nepapá, až kým nedostane tieto „zázračné potraviny“. Toto je reálny stravovací návyk trojročného dieťaťa diskutovaný na najznámejšom mamičkovskom fóre.

Ak ste niekedy bojovali s tukom, a nie ste typ tučného rezignovaného rodiča chlácholiaceho sa „genetikou“, uvedomujete si aj opačnú stranu mince.

Nie je to len estetický problém. Kiež by „len“ to. Neberte svojim deťom život výmenou za trochu slasti na jazyku. Detstvo tučných detí (aj keď vám sa môže zdať ich bucľatosť rozkošná) je smutné. A čím viac malá guľka rastie, o to viac má život trpkú príchuť. (Zaujímavé, veď trpkú takmer nejeme.)  Nadváha zanechá vo vašom vnútri stopy. Kilá ovplyvňujú psychiku, emócie, sebahodnotenie, sociálne kontakty, uzavretie sa doma a aj do seba.

A pozrime sa na problém aj opačne.

Ako sa dieťa pozerá na svoju tučnú matku

Ak ste si doteraz mysleli, že vaše brucho je len vaša vec, nie je to tak. Naozaj zle sa pozerá na človeka, ktorý je nám najbližší, keď sa trápi chorobami, ktoré by sa zmiernili alebo by spolu s tukom pominuli preč. Keby sa nám do toho chcelo, tak ako do chrúmania čipsov! Nerobte to svojim deťom. Trápi ich to. Je každého povinnosťou sa o seba postarať, čo najlepšie ako vie.

Predstavte si seba, ako tučnú starú babku/dedka. Nevládzete sa už o seba starať.

Chcete sa dožiť dňa, keď budete starí, nevládni, obézni a odkázaní na doopatrovanie svojimi deťmi? Možno budete žiť na lôžku niekoľko rokov. Čo myslíte, aké roky to budú pre vaše deti?

Možno sa na to nedokážu pozerať. Na mamu, ktorú si pamätajú z detstva s kopou pekných spomienok. Nebudú si ich chcieť zničiť a pozerať sa na vás ako na bezvládnu osobu. Možno sa o vás postarajú, no bude to pre nich záťaž. Popri vlastných deťoch, mať na krku ešte aj rodiča. Možno vás strčia do ústavu, budú platiť veľké čiastky, aby sa o vás starali iní, no budú ich po zvyšok života trápiť výčitky, že neurobili pre vás dosť. V skutočnosti by to mal byť hlavne váš vnútorný hlas a výčitky. Nie potom, ale dnes.

Urobili ste dnes pre svoje zdravie dosť?

Sacharidy – áno či nie?

V posledných rokoch  sa do povedomia chudnúceho sveta dostáva myšlienka, že sacharidy sú zdrojom celého priberania a že ich vylúčenie z potravy prinesie úspechy v podobe vysnívanej postavy.  Dnes už pri rozmanitosti potravinových artiklov nie je núdza o potraviny bielkovinového charakteru.

Má však bezsacharidová bielkovinová strava význam pre chudnúceho človeka?

Určite sú dokázateľné výsledky obéznych ľudí, ktorí schudli takouto metódou. Ale ponúkajú sa tu otázky ako:

 • Je toto schudnutie trvalé?
 • Dokážu títo ľudia existovať do konca svojho života bez sacharidov?
 • Ako dlho im bude trvať, kým ich prepadne chuť na voňavé pečivo, čokoládu alebo sladký koláč?

A tiež musím spomenúť negatívne dopady vysokobielkovinovej stravy na zdravie človeka. Obličky sú dlhodobo nadmerne zaťažované, bez odborného dozoru lekára môže mať  takáto cesta za štíhlosťou veľmi nepriaznivé dôsledky.

Čo sa deje pri nadmernom prijímaní sacharidy v potrave?

Sacharidy sú pre telo potrebné hlavne ako palivo, premieňajú sa na energiu, ktorá nám umožňuje fungovať a vykonávať bežné veci. Dovolím si to prirovnať ku krbu, ktorý máme v domácnostiach. Keď chcete mať teplo, spravíte si oheň. Prikladáte doň drevo.  Keď ho bude príliš málo, bude oheň vyhasínať,  nedokáže sálať teplo a splniť vaše očakávanie. Na druhej strane, keď budete neustále nosiť ďalšie a ďalšie drevo a do krbu sa vám už nezmestí, budete ho ukladať vedľa na kopu. A tá kopa bude neustále rásť a rásť.

Zdá sa vám to zbytočné? Pýtate sa teraz sami seba, prečo by som nosil k tomu krbu toľko toho dreva?

Ale presne tak funguje v tele obézneho človeka nadmerne prijímajúceho sacharidy. Telo nestíha sacharidy spracovať a tak ich ukladá „na kopu“. A tá rastie a rastie.

Čo sa stane, ak vylúčim sacharidy zo stravy úplne?

Ak ste prijímali sacharidy vo zvýšenom množstve, môže sa stať, že sa zrazu budete cítiť malátny a budete nepríjemný a podráždený.

Ak ste človek, ktorý bol doteraz na sladkom doslova závislý, je viac, ako isté, že o pár dní, možno o pár týždňov budete mať takú neprekonateľnú chuť na sladké, že sa naň vrhnete bezmyšlienkovito a dojete ho aj za všetky odriekané dni.

Ako teda správne prijímať sacharidy v potrave?

 • Je potrebné poznať množstvo sacharidov ktoré vaše telo potrebuje. Dnes už na tieto výpočty existuje veľa možností, ktoré sú bežne dostupné na internete.
 • Túto celú dávku sacharidov rozdeliť na 5 častí. Budete tak prijímať každé tri hodiny rovnaké množstvo sacharidov. Umožní vám udržiavať v krvi vyrovnanú hladinu cukru. Nebudete mať chute na sladké a zároveň, aj napriek prijímaniu sacharidov, budete chudnúť.
 • Uprednostniť  „priateľské“ sacharidy s nižším glykemickým indexom.  Uvoľňujú  sa postupne a telo ich môže spracovávať dlhší čas.

Ktoré sacharidy sú „priateľské“?  

Tu sú niektoré z nich:

 • Ovocie – obsahujú prírodné sacharidy, ale rovnako ako pri iných potravinách aj pri ovocí platí, že je počet sacharidov obmedzený. Hoci je ovocie vhodné pre zdravie, nemôžete ho zjesť, koľko sa vám zachce
 • ovsené vločky – môžte ich konzumovať na rôzne spôsoby, môžete z nich urobiť kašu, zmiešať s jogurtom, vyrobiť z nich zdravé muffiny, alebo použiť  na zahustenie
 • celozrnné pečivo – môžete si ho upiecť doma, kombinovať rôzne múky, ktoré sú dnes už bežné na trhu, ako sú špaldová, ražná, pohánková alebo celozrnná
 • celozrnná ryža, ryža Basmati  –  oproti bielej ryži vás zasýtia na oveľa dlhší čas a majú nižší glykemický index
 • celozrnné cestoviny –  dnes sú bežne v ponuke už aj v malých obchodoch, celozrnné, špaldové alebo grahamové.  Chuťovo sú síce trochu odlišné od bežných cestovín, ale vyvažujú to svojimi priaznivými účinkami na chudnutie
 • bulgur, celozrnný kuskus –  obsahujú veľa vlákniny, výborne sa hodia ako príloha napríklad k mäsu, ale veľmi obľúbené sú aj ako súčasť šalátov
 • pohánka, pšeno, cícer –  či už vo forme príloh, alebo polievok dodajú telu nielen dobré sacharidy, ale hlavne predovšetkým zdraviu prospešných minerálov a látok

Sami spoznáte, že pri prijímaní dobrých sacharidov v primeranom množstve už nie je potrebné ich považovať  za nepriateľov, aj keď pri nich aj naďalej platia známe príslovia ako „všetkého veľa škodí“ alebo „všetko s rozumnou mierou“.

Pozor na „pitný režim“ pri chudnutí!

Keď hovoríme o odporúčanom pitnom režime, ktorý je telu prospešný, je všetko v poriadku. Ak však ide o „pitný režim“ v podobe alkoholu alebo sladených nápojov, treba spozornieť! Vedeli ste, že rôzne diétne alebo light nápoje vás dokážu spomaliť vo vašom boji s prebytočnými kilami? Chcete vedieť prečo? Čítajte ďalej!

Pri chudnutí, ale aj všeobecne, je dôležité prijímať dostatok tekutín. Najideálnejšia je čistá voda a rôzne čaje, z času na čas si môžete dopriať aj nejakú tú minerálku (tu však pozor na obsah sodíka). Odborníci odporúčajú vypiť denne aspoň dva litre tekutín. Samozrejme, vaša individuálna potreba závisí aj od vašej hmotnosti a ďalších faktorov.

Ak sa chcete dopracovať k presnejším hodnotám, prečítajte si podrobnejšie, ako je to vlastne s pitným režimom pri chudnutí. Voda pomáha pri detoxikácii organizmu, čiže odplavovaní škodlivých látok z tela. Okrem toho, veľa ľudí si zamieňa smäd s pocitom hladu. Často sa stačí napiť a chuť na nejakú dobrotu je preč. Naše staré mamy nenadarmo hovorili, že „hlad je prezlečený smäd“.

Neškodný tekutý chlieb? Nie tak celkom!

Za prvé, alkohol a chudnutie sa vôbec nemajú v láske, takže ak to myslíte so zhadzovaním svojich nadbytočných kilogramov vážne, lepšie urobíte, keď sa akýmkoľvek alkoholickým nápojom oblúkom vyhnete. To však neznamená, že z času na čas nemôžete spraviť výnimku.

Pravidlom by však malo byť, aby tých výnimiek nebolo príliš veľa, pretože alkohol = prázdne kalórie! Ak už si chcete niečo dať, tak asi najlepšou voľbou je suché červené víno. Pozor si dajte hlavne na pivo! Jeho popíjanie už dávno nie je výsadou mužov, naopak, čoraz obľúbenejším „spoločenským“ nápojom sa stáva aj u žien. Možno nie tak výrazne, ako u našich českých susedov, ale predsa. Je síce pravda, že vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B má aj zdravotne prospešné účinky – napríklad na pleť. Ale ak chcete chudnúť, môže pre vás predstavovať nepríjemnú pascu! Viaceré výskumy potvrdili, že v organizme niektorých jedincov vyvoláva neželanú zápalovú odpoveď. Tá znižuje účinnosť leptínu, hormónu, ktorý je zodpovedný za pocit hladu a nasýtenia a energetický metabolizmus. Ak teda nechcete, aby vám chuť do jedla diktovali pobláznené hormóny, pivu sa vyhnite! A odporučte to aj svojim partnerom!

Telo s „lajtkou“ neoklamete

To, že sladené alkoholické nápoje sú pri chudnutí absolútne tabu je jasné snáď každému. Kolové nápoje a džúsy sa s chudnutím nesnúbia, pretože obsahujú veľa cukru, preto sa im vyhnite! Veľkou chybou, ktorej sa pri chudnutí dopúšťa drvivá väčšina ľudí, je nahrádzanie sladených nápojov rôznymi ich „light“, „no sugar“ či „zero“ verziami. Áno, pravda je, že neobsahujú cukor, ale náhradné sladidlá s veľmi nízkou až nulovou energetickou hodnotou, a preto si ich nemusíte „pripočítať“ ku svojmu dennému kalorickému plánu.

Napriek tomu, ak sa z nich aj rovno nepriberá, významne dokážu spomaliť vaše úsilie pri zhadzovaní kilogramov. Ako je to možné? Pri stimulácii receptorov sladkej chuti na jazyku – samozrejme, nielen vďaka tomu – dochádza k vylučovaniu inzulínu, ktorý by sa dal pokojne nazvať ako hormón brániaci spaľovaniu tukov (ak vás zaujíma viac, prečítajte si niečo o glykemickom indexe potravín). Vedci zistili, že zvýšeným vylučovaním inzulínu telo reaguje nielen pri popíjaní nápojov obsahujúcich cukor, ale aj jeho umelé náhrady, ako sú cyklamát, sacharín či aspartam.

Chudnutie nie je – a nikdy ani nebolo – len o príjme a výdaji kilojoulov či kalórií. Telo funguje trochu zložitejšie. V prípade diétnych nápojov je v hre aj hormonálna odpoveď, ktorú tieto „nektáriky“ vyvolávajú. A tá rozhodne chudnutiu nenapomáha!

Dva svety obezity

Keď vidíte obézneho človeka, napadne vás myšlienka, že veľa jedáva. Zdá sa to z pohľadu štíhleho človeka tak jednoduché a prosté. Stačí sa prestať prejedať, v noci nenavštevovať chladničku, neutešovať sa jedlom pri každom neúspechu alebo zlej nálade.

Ale tučným človek sa môže stať aj človek, ktorý konzumuje  oveľa menej jedla, ako štíhly.

Obezita tak spája dohromady dva svety dvoch ľudí, ktorí sa správajú úplne protikladne.

 • Na jednej strane je prejedávajúci sa človek,
 • na druhej strane je človek hladujúci.

Prečo je to tak? Čo sa deje v tele človeka, ktorý nejedáva?

Telo vyhladovaného človeka sa cíti byť ohrozené

Nakoľko jeho denný príjem je na úrovni obrazne povedané umierajúceho človeka, tak sa aj cíti. Bojí sa, že nedokáže ďalej fungovať a preto robí jedinú vec, ktorú považuje za správnu – ukladá si každý kúsok stravy do zásoby. Do tuku.

A tak človek, ktorý paradoxne prijíma oveľa nižšie množstvo potravy, ako by mal, sa obaľuje tukovými bunkami a rozmýšľa nad tým, akú nízkokalorickú  alebo inú drastickú diétu by vyskúšal, aby schudol.

Mozog, ešte viac vystrašený predpokladom opätovného znižovania príjmu, sústreďuje všetku svoju energiu na ďalšie a ďalšie ukladanie.

Ako z toho von? Pri  takomto type obezity neexistuje iné riešenie, ako začať jesť. Pravidelne, 5× denne. Alebo 3× denne, ale pravidelnosť je kľúčová.

Inými slovami: Podvýživa musí skončiť, treba začať jesť vhodné množstvo jedla.

Telo človeka ktorý sa prejedá zvyčajne tučnie

Na druhej strane človek, ktorý sa často prejedá, prijíma také množstvo cukrov a tukov, ktoré telo nedokáže spracovať. Nemá inú možnosť, ako presúvať nadbytočné zásoby do tukových buniek.  Aj keď mozog vysiela varovné signály (už mám dosť), túžba po jedle a dobrého pocitu z neho je nástojčivejšia.

Ako z toho von? Taktiež je tu potrebná pravidelnosť v strave. Rozostupy medzi jednotlivými jedlami musia byť pravidelné, aby malo telo čas spracovať prijatú potravu a pripraviť sa na príchod ďalšej. Potiaľto je riešenie rovnaké. Je potrebné poznať hranicu svojho príjmu a rozvrhnúť si jednotlivé jedlá počas dňa tak, aby sa táto hranica neprekročila.

Inými slovami: hodovanie musí skončiť a treba začať jesť vhodné množstvo jedla.

Potom sa telo môže začať normalizovať a chudnúť

V oboch prípadoch sa obaja obézny ľudia dostávajú na rovnakú cestu. Musia sa naučiť správne jesť a cvičiť. O cvičení však zas inokedy.

Nie je to cesta ľahká a určite na nej bude veľa prekážok a obchádzok, ale kto vytrvá, dostane sa do cieľa.

Vyhrá nielen nad obezitou, ale zachráni sám seba.

Ako sa motivovať pri chudnutí?

Chudnutie je dlhodobý proces. Ak má byť novozískaná štíhlosť trvalá, pôjde aj o trvalú zmenu vášho životného stereotypu a v neposlednom rade aj o zmenu postoja k sebe samému. Dlhodobo si želáte schudnúť, no vždy po pár dňoch, či týždňoch sa vzdáte v prospech koláčov, pizze a iných lákadiel? Potom je problém v nedostatočnej motivácii!

Na začiatku bola motivácia schudnúť silná, zaprisahali ste sa, že tentoraz to dáte. No napriek počiatočným úspechom, ste si časom povolili nejaké výnimky, veď len trošku, veď len jeden hlt a pripustili ste si opäť k telu bližšie svojho úhlavného nepriateľa – junkfood, čiže doslova odpadové jedlo.

Aby zámer zhodiť všetky faldy, ktoré si na sebe neželáte, vydržal, treba svoju myseľ upriamovať neustále smerom na vaše štíhle ja. Ako to teda dokázať dlhodobo?

 • Čítajte. O úspešnom chudnutí iných, články na internete, motivačnú literatúru, odborné knihy. Nebudete potom klásť dookola primitívne otázky typu: „Ako si to dokázala? Čo si jedla? Koľko si cvičila? Kedy mám prestať jesť? Koľko krát za deň mám jesť? Čím nahradím pečivo? Koľko brušákov mám urobiť, bude stačiť 20?…“, žobroniť o jedálniček ani sadať na lep obchodníkom s nádejou, že vás schudnú.
 • Urobte si motivačný plagát. Na tomto plagáte môžu byť vaše fotky – kým ste boli štíhli, na porovnanie aktuálne fotky, čím odpudivejšie tým lepšie, aj keď tu býva strach – kam s plagátom, aby vás v takých pózach nikto nevidel, obrázky ľudí, ktorí vás inšpirujú, lákavé fotky zdravého jedla (všimli ste si, že zdravé jedlo vyzerá na fotkách oveľa lákavejšie ako nezdravé?), prevedenie cvikov – výstrižky z časopisov, motivačné citáty… Pri výrobe plagátu sa aj zabavíte a prejde vám čas, za ktorý by ste už zháňali možno niečo pod zub.
 • Predplaťte si časopis. Nemusí byť len o chudnutí, môže byť aj o športe. Pripomenie vám zámer a nápad na zaujímavý recept môže potešiť.
 • Cvičte. Aj keď sa vám nechce, aj 10 drepov niekoľko krát denne je skvelých! Cvičenie má okrem známych výhod, ako spevnenie tela a posilnenie kardiovaskulárneho systému, výhodu aj psychologickú – cvičil som, svoju (hodinovú?, polhodinovú? akúkoľvek!) námahu nezabijem dvojminútovým pôžitkom zo zákuska. Aj vďaka cvičeniu sa naučíte selektovať, ktorá maškrta bude stáť za to. Nie všetko sa oplatí jesť, niekedy ani tá chuť nie je taká príliš výnimočná.
 • Predstavujte si samého seba štíhleho. Premýšľajte a môžete si aj zapisovať, v čom vás tučnota obmedzuje. Hanbíte sa ísť plávať? Kúpiť si obtiahnutejšie šaty?
 • Prehodnoťte výhody a nevýhody života v štíhlom/tučnom tele
 • Spojte sa s ľuďmi s rovnakým cieľom schudnúť
 • Zapisujte si pokroky a rozdeľte si celkový cieľ (napr. 20 kg) na čiastkové ciele – tento mesiac schudnem 2 kilá. Je to omnoho menej stresujúce.
 • Vypracujte si plán, čo pre stratu kíl urobíte a pravidelne sledujte ako sa vám ho darí dodržiavať

Ako sa darí vám bojovať so svojou vôľou?

3 tipy ako nepribrať cez Vianoce

Vianočné sviatky sú pre mnohých vážnym problémom. Čas ticha a pokoja sa neraz premení na plus 6 kíl za 3 týždne. To nie je nič zdravé, ani príjemné. V krátkom čase si potom ľudia robia rôzne novoročné predsavzatia, ktoré zvyčajne nevydržia plniť ani mesiac. My sa teraz pozrieme na to, aké opatrenia môžeme urobiť, aby Vianoce prebehli dobre a aj zdravo.

1. Sviatky si užite, ale nie mesiac v kuse

Ak sa pozriete na štruktúru sviatkov, problém spočíva v tom, že je to rozsypané. Mnohí začínajú sviatkovať niekedy okolo deda Mráza. To je 6. december a v mnohých rodinách sa už denne objavujú prvé plechy vianočných koláčikov. Prípravy začínajú zúriť niekedy po polovici decembra. Aj keď gazdiná bude koláčiky ukrývať, zobne si každý, kto môže. Potom tu máme štedrý večer, dva oficiálne sviatky a za chvíľu ide šialenstvo spojené so Silvestrom a následnou kocovinou. Vlastne chcel som povedať novým rokom.

 • Problém: prakticky mesiac sa dá maškrtiť, chutnať, ďobkať a inak „vytvárať sviatočnú atmosféru“. Ak k tomu pridáte povaľovanie sa pred televízorom, tak jediný pohyb je zívanie od nudy.
 • Riešenie: doprajte si čokoľvek chcete. Ale LEN cez sviatky. To znamená ideálne na Štedrý večer a na Silvestra. Ak je to málo, užite si aj prvý a druhý sviatok vianočný. A dosť. Ostatné dni sa stravujte normálne a nezabudnite na pohyb.

Ak totiž 3 dni z mesiaca budete robiť len diétne chyby a hlivieť, je ťažké pribrať. Ak si ale povolíte mesiac chýb, priberiete spoľahlivo.

2. Vaše zásoby sa presunú do vás

S tipom číslo jedna súvisí zásobovanie. Najmä staršia generácia našich rodičov ešte zažila vojnu a nedostatok jedla. Neskôr lístkový systém. Mali z toho stres a dodnes mnohí ešte zažívajú posttraumatický syndróm. Majú pocit potreby nosiť pred sviatkami domov kilá mäsa, cukru, múky, tuku. Povedia vám, že sviatky by bez žranice neboli sviatkami.

Pocit potreby viac variť, piecť a ponúkať súvisí aj s našim celoročným blahobytom. Dnes je každý deň na stole kvalitné jedlo. Ako chcete cez sviatky spraviť niečo iné, mimoriadne, výnimočné? Jedine tak, že dáte VIAC jedla. To ale nie je zdravé, ekologické ani zmysluplné.

 • Problém: dychtivá zháňka (viem, čechizmus…) po potravinách vedie k hromadeniu zásob. Aby sa ale jedlo neskazilo, treba ho ponúkať. Na stole je stále vystavené údené, keksíky, čokoládky. Kto by vydržal?
 • Riešenie: nekupujte viac jedla, než naozaj potrebujete. Nevystavujte maškrty voľne na oči. Minie sa menej. Skúste si zrátať, čo sa dá usporiť, ak nevaríte a nepečiete ako pre kasáreň.
 • Tip k nakupovaniu: Nekupujte viac jedla. Radšej kúpte menej, ale mimoriadne kvalitné. Náhražkové jedlá a lacné verzie nebývajú lacnejšie, ani lepšie. Kúpte kvalitu a užite si to. Pozrite sa na lacnú šunku koľko obsahuje mäsa. Keď si prerátate cenu, kvalitná šunka bude lacnejšia. Takisto kvalitný syr – stačí málo a dá veľa chuti. Ak proti tomu položíte lacný syr, musíte ho dať oveľa viac a často bez chuťového efektu.

3. Pohyb spraví zázraky – žerie čas aj kalórie

Ak máte voľné dni, je to ideálna príležitosť dať si výlet. Vybehnite do lesa, alebo len tak poprechádzať sa.

 • Problém: Cez sviatky sa často navštevujú rodiny. Nie je čo robiť, rozvalíme sa po gaučoch a hlivieme pri sledovaní televízie a počúvaní svokry. Nudný program obrazom aj zvukom.
 • Riešenie: Vybehnite na prechádzku. Nemusí byť dlhá, môžete ju absolvovať viackrát za deň. Pokojne zoberte časť rodiny a podebatujte si. Ak práve nemrzne, pri chôdzi v menších skupinkách sa lepšie porozprávate.

Ak sa hýbete, kalórie sa budú strácať. Navyše v lese nevisia z každého stromčeka salónky. To je výhoda. Ak nie ste pri jedle, nebudete maškrtiť.

Ako sa darí vám cez sviatky?