Category Archives for "krása a móda"

Ako si vybrať športovú podprsenku

sportova-podprsenka-tmavomodra

Športová podprsenka je dôležitou súčasťou vašej športovej výbavy. Pri behu potrebujete športovú obuv, nedá sa behať v topánkach na opätkoch. Rovnako potrebujete zabezpečiť aby boli vaše prsia pri športe v bezpečí a v pohodlí.

Prečo v bezpečí? Pri mnohých športoch, sú vaše prsia ohrozené prudkými pohybmi. Hrozí dokonca až narušenie väziva. Rizikové sú športy ako je beh, aerobik, tenis, loptové hry. Všade, kde treba skákať, kmitať, nadskakovať, rýchlo meniť polohy. Tam sa oplatí mať športovú podprsenku.

Čím väčší stupeň aktivity, tým pevnejšia športová podprsenka bude vhodná.

Možno sa pýtate, či treba brať ohľad na veľkosť pŕs? Mali by ste používať športovú podprsenku, aj keď máte malé prsia?

Veľké či malé prsia, na každé existuje vhodná športová podprsenka a je rozumné ju používať. Pre ženy s menším poprsím sú vhodnejšie podprsenky určené pre menšiu alebo strednú záťaž. Preto je vhodné vyberať aj podľa druhu športu. Ženy s veľkými číslami košíčkov, môžu mať ochabnutejšie tkanivo. O to viac sú ich prsia ohrozené pri prudších pohyboch. Navyše – a o tom sa nahlas nehovorí – ono to aj bolí. Preto mnohé ženy potrebujú zamedziť prudkému pohybu poprsia. Prejdite si recenzie a vyberte si podprsenku s najvyšším stupňom podpory. Takú je bezpečné používať aj pri menej záťažovom športe.

sportova-podprsenka-velke-prsiaŠportové podprsenky si mnohé z nás nahrádzame obyčajnými klasickými podprsenkami, čo je ale chyba. Tie totiž nespĺňajú kritéria potrebné na ochranu väziva pri cvičení.

Často sa dopúšťame chýb pri výbere podprsenky. Zvolíme si napríklad nesprávnu veľkosť košíčkov, alebo obvodu hrudníka. Spevnenie poprsia je pri zvýšenej telesnej aktivite nevyhnutné. Krehké a citlivé väzivo sa môže narušiť prudkými pohybmi. Môže dôjsť k natiahnutiu prsného väziva, ochabovaniu, prípadne k vzniku strií.

Pri športovaní platí jedno pravidlo: Prsia sa majú pohybovať minimálne a vy sa máte cítiť maximálne pohodlne.

Lepšie sa športuje aj ženám, ktoré majú väčšie poprsie. Športové podprsenky zmierňujú pohyb poprsia pri športe. Znižujú tak riziko ovisnutých pŕs. Pomáhajú preto v prevencii bolestí chrbta a ramien. V období, keď má žena zvlášť citlivé prsia, je to dôvod prečo používať športovú podprsenku.

Materiály z ktorých sa vyrábajú športové podprsenky sú priedušné a rýchloschnúce. Dostatočne sa odvádza vlhkosť a nadbytočné teplo. Sú pohodlné a zlepšujú naše športové výkony.

Športové podprsenky sú najčastejšie rozdelené do troch kategórií

Záleží aj na tom akému druhu športu sa venujete. Čím náročnejší šport na pohyb, tým pevnejšiu podprsenku potrebujete.

Light Support (ľahká úroveň záťaže)

Ramienka bývajú užšie. Vhodné pre športy ako sú chôdza, turistika, rekreačné bicyklovanie, golf, pilates, joga, posilňovanie

Firm Support (stredná úroveň záťaže)

Širšie ramienka, vzadu sú do tvaru Y alebo prekrížené. Ak robíte rýchlu chôdzu, tenis, lyžovanie , korčuľovanie.

Maximum Support (vysoká úroveň záťaže)

Široké ramienka, vzadu prekrížené. Beh, loptové hry, aerobik, bojové športy, jazda na koni, squash.

Športovou podprsenkou si chránite svoje zdravie a predídete prípadným zdravotným problémom

Športové podprsenky krásne tvarujú prsia. Pri športovaní sa ešte viac podporí vaše sebavedomie. Čím? Vidíte ako vaše pekne tvarované poprsie priťahuje pohľady ostatných športujúcich.

sportova-podprsenka-udrzba

Navyše medzi ďalšie výhody sa dá zaradiť aj ľahká údržba. Dajú sa prať aj v práčke a uschnú veľmi rýchlo.

Ak si nie ste pri výbere v e-shopoch isté, môžete si vybrať v kamenných obchodoch. Tam sa dajú vyskúšať, ohmatať materiál, či je naozaj príjemný a spĺňa naše predstavy. A keď sme na pochybách, alebo si niečím nevieme rady, predavač poradí, ktorá sa hodí na ktorý druh športu. Neuškodí prejsť si zopár recenzií a nahliadnuť na diskusné fóra. Tam nájdete užitočné rady a skúsenosti. Môžete sa tak vyvarovať mnohých chýb. Čiže strávite nejaký čas nad teóriou, ktorý sa vám ale vráti v správnom výbere.

Ako to vyzerá s cenami športových podprseniek?

Je veľmi široký výber, takže dostať aj veľmi lacné. Výrobcovia lacných budú tvrdiť, že vám poskytnú taký istý komfort a perfektnú fixáciu pŕs ako drahšie. Nie vždy to však je pravda. Určite by som odporúčala poohliadnuť sa skôr vo vyšších cenových kategóriách.

Ktorý produkt si mám vybrať?

Tu už bude záležať na skúsenosti. Čo jednej žene sedí, inej bude prekážať.

  • Kompresné podprsenky tlačia prsia k telu, sú zvyčajne bez zapínania a obliekajú sa cez hlavu.
  • Nekompresné podprsenky majú vystužené košíčky, tu sa radšej vyhnite takým, ktoré majú kostice. Podprsenka by mala byť mäkká a poddajná pri všetkých pohyboch.

Pri skúšaní v kabínke sa nehanbite a poskáčte si, aby ste nasimulovali pohyb pri športe. Prípadne dajte aj ruky nad hlavu, či sa spodný lem podprsenky nevytiahne nahor. To by znamenalo, že ju budete musieť stále naprávať a cítili by ste sa nepohodlne.

Moderné materiály bývajú často s antibakteriálnou úpravou.

Najlepšie ak pri skúšaní ani neviete, že máte niečo na sebe. Žiadne ťahanie, škriabanie, tlačenie, nie sú namieste. Dobre si skontrolujte švy, aby nikde netlačili. Niektoré podprsenky sa vyrábajú bez švov, alebo sú švy na vonkajšej strane. Nemali by mať žiadne komponenty ktoré môžu tlačiť alebo odierať pokožku.

Tip 1

Menej vhodné sú bolerká, pri menších prsiach možno áno, pri väčších nie. Pri obliekaní cez hlavu sa postupne vyťahajú a nespĺňajú svoj spevňovací účel. Radšej na zapínanie, nastaviteľné ramienka. Ramienka by mali byť širšie, vzadu do kríža. Úzke ramienka by sa mohli zarezávať do pokožky, čo je nevhodné. Čo najmenej umelých komponentov, aby nehrozili rôzne otlaky, nepohodlie. Nič by nemalo tlačiť.

Je lepšie, keď sú ramienka vzadu prekrížené, nehrozí, že by ste ich museli neustále naprávať.

Aj veľkosť poprsia berieme do úvahy. Čím väčšia veľkosť pŕs, tým je potrebnejšie vybrať vhodnú podprsenku. Takú, ktorá je určená pre vyššiu záťažovú kategóriu.

Tip 2

Vyššia cenová kategória môže byť dobrým vodítkom. Zvyčajne s vyššou cenou dostanete aj vyššiu kvalitu. Nekupujte na rôznych trhoch alebo pochybných stánkoch. Berte do úvahy mieru záťaže, na aký šport budete podprsenku používať. Je pravda, že niektoré podprsenky sú naozaj z drahšej kategórie, kvalitná však vydrží určite oveľa dlhšie, ako nejaká lacná z trhu. Predsa len, toto oblečenie splní svoju funkciu keď „drží“. Inými slovami to znamená záťaž. No a lacné materiály často práve v záťaži nezvládnu svoju úlohu. Ak kúpite najlacnejšiu podprsenku niekde na trhu, tak zakrátko sa vám vytiahne, alebo inak poškodí. Nakoniec ich za rovnaký čas kúpite viac. Keď to zrátate, možno zaplatíte viac.

Tip 3

Vyberajte materiál, ktorý dobre odsáva vlhkosť, má antibakterialnu úpravu, rýchlo schne. Mal by byť pevný a menej elastický. Najmä keď sú väčšie prsia (potrebujú väčšiu oporu), široké ramienka ešte lepšie spevňujú. Dobré je keď sú vypodložené, nebudú tlačiť alebo sa zarezávať.

sportove-podprsenky-1 sportove-podprsenky-2 sportove-podprsenky-3

Vyberte si športovú podprsenku podľa vašich predstáv…

Mikina ako súčasť „athleisure“ štýlu

Čoraz častejšiu aplikáciu v mestskom štýle predstavujú športové kúsky, ktoré boli ešte donedávna synonymom aktívneho odpočinku alebo, naopak, príjemného leňošenia v domácom prostredí. O stále obľúbenejších teplákoch v rámci takzvaného athleisure štýlu dnes reč nebude. Zameriame sa na pohodlný top, ktorý nechýba v šatníku asi žiadnej žene – mikinu.

Pozná ju asi každá! Obzvlášť jej tradičnú formu s kapucňou, do ktorej sa dá príjemne „zabaliť“ v studených zimných mesiacoch a o ktorej pohodlnosti je zbytočné sa veľa rozpisovať. Kapucňa vie byť skvelým tepelným štítom pri nepriazni počasia, ale predovšetkým plní funkciu štýlového doplnku, ktorý v podstate nie je možné ničím iným nahradiť.

Aspoň nie tak, aby pôsobil rovnako „prívetivým“ dojmom. Voľne spustená na chrbát a spočívajúca na ženských pleciach dodáva tomuto kúsku oblečenia nezameniteľný look. Hrejivú atmosféru, prítulný pocit.

Na svetových mólach sa už pred dvomi rokmi objavili rôzne variácie tohto nesmrteľného kúsku oblečenia. Myšlienky sa chytili aj svetové značky a okrem tradičných „oddychových“ verzií mikín prišli aj s luxusnejšími kúskami. Záujem o mikiny všetkých druhov a strihov je stále vysoký, čo potvrdzujú aj celkové predaje výrobcov. A nielen tých športových!

Predávajú sa tak klasické športové mikiny, ako aj ich „formálnejšie“ varianty, ktoré sa dajú nakombinovať do sviežeho športovo elegantného looku. Do istej miery začali mikiny konkurovať aj obligátnym pleteným kardiganom.

Hlavnými črtami, pre ktoré zažívajú mikiny veľkú priazeň, sú podľa dizajnérov ich jednoduchosť a univerzálna aplikácia. Ale samozrejme – a to predovšetkým – pohodlie, ktoré svojim nositeľkám poskytujú.

Odborníci to prirovnávajú k vlne s príchodom legín z telocviční a jógových štúdií na úroveň celospoločensky žiadaného mainstreamu.

Ide o súčasť trendu, ktorému sa hovorí „athleisure“ – športové oblečenie si jadrne razí cestu do bežného denného šatníka. A to tak vo svojej pôvodnej podobe, ako aj vo viac či menej upravenej forme.

Prirodzenosť je sexy – tvrdia muži

Nie je žiadnym tajomstvom, že muži by niektoré exempláre oblečenia – napriek ich obľúbenosti u nežného pohlavia – na ženách najradšej vôbec nevideli. Patria sem napríklad topánky na klinovom podpätku, balerínky, nohavice s vysokým pásom, háremky (známe aj ako „pudlovky“ či „nasrávačky“), topy s vypchávkami na pleciach, pánsky formálny look či peplum diely.

Je toho, iste, viac, ale o tomto sa už popísalo veľa textu. Taktiež o tom, ktoré časti dámskej garderóby sú pre mužov atraktívne. Alebo ešte lepšie: v ktorých im dámy pripadajú prítažlivé, podmanivé, pôvabné a sexy.

Vo viacerých prieskumoch svetových webov venujúcich sa móde sa ale muži priznali aj k tomu, že na ženách majú niekedy radšej ako eleganciu práve ležérnosť a nenútený, uvoľnený až mierne „nedbanlivý“ športovo ladený athleisure look.

Hlavným dôvodom, ktorý uviedli, bola skutočnosť, že dámy v „athleisure“ oblečení pôsobia na nich nenúteným, spontánnym a bezprostredným dojmom. Prirodzenosť mnohí páni oceňujú viac ako strojenosť, štylizovanosť a škrobenosť, či z druhej strany až prehnanú frivolnosť, dráždivosť a vyzývavosť.

mikiny1  mikiny2  mikiny3

Vyberte si športovú mikinu z ponuky Astratex.sk

 

V rebríčku ležérneho oblečenia sa – možno ani nie tak prekvapujúco – na horných pozíciách umiestnili tri uzuálne kúsky: slim džínsy, športové tričko a mikina. Plynie z toho nejaké ponaučenie? Nuž, možno je načase vhupnúť do niečoho pohodlného aj keď práve nefučíte na bežiacom páse, alebo akurát nepijete horúci čaj s medom v teple svojej obývačky.

Ako ste na tom vy: obľubujete mikiny a páči sa vám athleisure štýl, alebo volíte radšej iné alternatívy?