Dva svety obezity

Keď vidíte obézneho človeka, napadne vás myšlienka, že veľa jedáva. Zdá sa to z pohľadu štíhleho človeka tak jednoduché a prosté. Stačí sa prestať prejedať, v noci nenavštevovať chladničku, neutešovať sa jedlom pri každom neúspechu alebo zlej nálade.

Ale tučným človek sa môže stať aj človek, ktorý konzumuje  oveľa menej jedla, ako štíhly.

Obezita tak spája dohromady dva svety dvoch ľudí, ktorí sa správajú úplne protikladne.

  • Na jednej strane je prejedávajúci sa človek,
  • na druhej strane je človek hladujúci.

Prečo je to tak? Čo sa deje v tele človeka, ktorý nejedáva?

Telo vyhladovaného človeka sa cíti byť ohrozené

Nakoľko jeho denný príjem je na úrovni obrazne povedané umierajúceho človeka, tak sa aj cíti. Bojí sa, že nedokáže ďalej fungovať a preto robí jedinú vec, ktorú považuje za správnu – ukladá si každý kúsok stravy do zásoby. Do tuku.

A tak človek, ktorý paradoxne prijíma oveľa nižšie množstvo potravy, ako by mal, sa obaľuje tukovými bunkami a rozmýšľa nad tým, akú nízkokalorickú  alebo inú drastickú diétu by vyskúšal, aby schudol.

Mozog, ešte viac vystrašený predpokladom opätovného znižovania príjmu, sústreďuje všetku svoju energiu na ďalšie a ďalšie ukladanie.

Ako z toho von? Pri  takomto type obezity neexistuje iné riešenie, ako začať jesť. Pravidelne, 5× denne. Alebo 3× denne, ale pravidelnosť je kľúčová.

Inými slovami: Podvýživa musí skončiť, treba začať jesť vhodné množstvo jedla.

Telo človeka ktorý sa prejedá zvyčajne tučnie

Na druhej strane človek, ktorý sa často prejedá, prijíma také množstvo cukrov a tukov, ktoré telo nedokáže spracovať. Nemá inú možnosť, ako presúvať nadbytočné zásoby do tukových buniek.  Aj keď mozog vysiela varovné signály (už mám dosť), túžba po jedle a dobrého pocitu z neho je nástojčivejšia.

Ako z toho von? Taktiež je tu potrebná pravidelnosť v strave. Rozostupy medzi jednotlivými jedlami musia byť pravidelné, aby malo telo čas spracovať prijatú potravu a pripraviť sa na príchod ďalšej. Potiaľto je riešenie rovnaké. Je potrebné poznať hranicu svojho príjmu a rozvrhnúť si jednotlivé jedlá počas dňa tak, aby sa táto hranica neprekročila.

Inými slovami: hodovanie musí skončiť a treba začať jesť vhodné množstvo jedla.

Potom sa telo môže začať normalizovať a chudnúť

V oboch prípadoch sa obaja obézny ľudia dostávajú na rovnakú cestu. Musia sa naučiť správne jesť a cvičiť. O cvičení však zas inokedy.

Nie je to cesta ľahká a určite na nej bude veľa prekážok a obchádzok, ale kto vytrvá, dostane sa do cieľa.

Vyhrá nielen nad obezitou, ale zachráni sám seba.

gulinka

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: