Mikina ako súčasť „athleisure“ štýlu

Čoraz častejšiu aplikáciu v mestskom štýle predstavujú športové kúsky, ktoré boli ešte donedávna synonymom aktívneho odpočinku alebo, naopak, príjemného leňošenia v domácom prostredí. O stále obľúbenejších teplákoch v rámci takzvaného athleisure štýlu dnes reč nebude. Zameriame sa na pohodlný top, ktorý nechýba v šatníku asi žiadnej žene – mikinu.

Pozná ju asi každá! Obzvlášť jej tradičnú formu s kapucňou, do ktorej sa dá príjemne „zabaliť“ v studených zimných mesiacoch a o ktorej pohodlnosti je zbytočné sa veľa rozpisovať. Kapucňa vie byť skvelým tepelným štítom pri nepriazni počasia, ale predovšetkým plní funkciu štýlového doplnku, ktorý v podstate nie je možné ničím iným nahradiť.

Aspoň nie tak, aby pôsobil rovnako „prívetivým“ dojmom. Voľne spustená na chrbát a spočívajúca na ženských pleciach dodáva tomuto kúsku oblečenia nezameniteľný look. Hrejivú atmosféru, prítulný pocit.

Na svetových mólach sa už pred dvomi rokmi objavili rôzne variácie tohto nesmrteľného kúsku oblečenia. Myšlienky sa chytili aj svetové značky a okrem tradičných „oddychových“ verzií mikín prišli aj s luxusnejšími kúskami. Záujem o mikiny všetkých druhov a strihov je stále vysoký, čo potvrdzujú aj celkové predaje výrobcov. A nielen tých športových!

Predávajú sa tak klasické športové mikiny, ako aj ich „formálnejšie“ varianty, ktoré sa dajú nakombinovať do sviežeho športovo elegantného looku. Do istej miery začali mikiny konkurovať aj obligátnym pleteným kardiganom.

Hlavnými črtami, pre ktoré zažívajú mikiny veľkú priazeň, sú podľa dizajnérov ich jednoduchosť a univerzálna aplikácia. Ale samozrejme – a to predovšetkým – pohodlie, ktoré svojim nositeľkám poskytujú.

Odborníci to prirovnávajú k vlne s príchodom legín z telocviční a jógových štúdií na úroveň celospoločensky žiadaného mainstreamu.

Ide o súčasť trendu, ktorému sa hovorí „athleisure“ – športové oblečenie si jadrne razí cestu do bežného denného šatníka. A to tak vo svojej pôvodnej podobe, ako aj vo viac či menej upravenej forme.

Prirodzenosť je sexy – tvrdia muži

Nie je žiadnym tajomstvom, že muži by niektoré exempláre oblečenia – napriek ich obľúbenosti u nežného pohlavia – na ženách najradšej vôbec nevideli. Patria sem napríklad topánky na klinovom podpätku, balerínky, nohavice s vysokým pásom, háremky (známe aj ako „pudlovky“ či „nasrávačky“), topy s vypchávkami na pleciach, pánsky formálny look či peplum diely.

Je toho, iste, viac, ale o tomto sa už popísalo veľa textu. Taktiež o tom, ktoré časti dámskej garderóby sú pre mužov atraktívne. Alebo ešte lepšie: v ktorých im dámy pripadajú prítažlivé, podmanivé, pôvabné a sexy.

Vo viacerých prieskumoch svetových webov venujúcich sa móde sa ale muži priznali aj k tomu, že na ženách majú niekedy radšej ako eleganciu práve ležérnosť a nenútený, uvoľnený až mierne „nedbanlivý“ športovo ladený athleisure look.

Hlavným dôvodom, ktorý uviedli, bola skutočnosť, že dámy v „athleisure“ oblečení pôsobia na nich nenúteným, spontánnym a bezprostredným dojmom. Prirodzenosť mnohí páni oceňujú viac ako strojenosť, štylizovanosť a škrobenosť, či z druhej strany až prehnanú frivolnosť, dráždivosť a vyzývavosť.

mikiny1  mikiny2  mikiny3

Vyberte si športovú mikinu z ponuky Astratex.sk

 

V rebríčku ležérneho oblečenia sa – možno ani nie tak prekvapujúco – na horných pozíciách umiestnili tri uzuálne kúsky: slim džínsy, športové tričko a mikina. Plynie z toho nejaké ponaučenie? Nuž, možno je načase vhupnúť do niečoho pohodlného aj keď práve nefučíte na bežiacom páse, alebo akurát nepijete horúci čaj s medom v teple svojej obývačky.

Ako ste na tom vy: obľubujete mikiny a páči sa vám athleisure štýl, alebo volíte radšej iné alternatívy?

Rastislav Teplánský

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: