Dá sa otehotnieť, ak ste v strese?

Snažíte sa otehotnieť a nejde to. Milujete sa podľa plodných dní, lunárneho kalendára, Jonášovej metódy… Ovulačné testy, grafy bazálnej teploty a lady testery sú vaši najbližší (ne)priatelia… Skúšate všetko a stále nič… Vedeli ste o tom, že za vaším problémom môže byť aj psychika?

Stres je veľkým nepriateľom „snažiliek“

Jednoducho povedané, v strese neotehotniete. Prsty v tom majú hormóny. Stres totiž mení hormonálny profil tela. Keď prežívate príliš „hektické“ obdobie, zvyšuje sa vám v organizme hladina prolaktínu a kortizolu.

Prolaktín je hormón, ktorý sa vytvára v podmozgovej žľaze na podnety z hypotalamu. Keďže stimuluje tvorbu materského mlieka, jeho hladiny sú fyziologicky zvýšené v posledných týždňoch tehotenstva a počas dojčenia.

Prolaktín zároveň bráni dozrievaniu vajíčka vo vaječníku. Preto ak je jeho hladina stresom zvýšená, bráni ovulácii. A kde nedôjde k ovulácii, tam nemôže dôjsť ani k počatiu.

Kortizol je hlavný stresový hormón, ktorý sa vytvára v nadobličkách, ale jeho produkciu riadia hormóny z vyšších centier v hypofýze a hypotalame. Z nadobličiek je vylučovaný do krvi a pomáha nám zvládať záťažové situácie. V strese dochádza aj k zníženiu hladiny progesterónu, ktorý je pre úspešné počatie dieťatka nevyhnutný.

Keď sú hormóny antikoncepciou

Kortizol a progesterón majú spoločnú látku pregnenolon, z ktorej vznikajú. Časť kortizolu však vzniká aj premenou samotného progesterónu.

V prípade normálnej požiadavky tela na kortizol môžu nadobličky vytvoriť potrebné množstvo tohto hormónu bez toho, aby hladina progesterónu poklesla. Keď však nasleduje jeden stresový stimul za druhým, ide o chronický stres, počas ktorého sú nadobličky bičované k produkcii obrovského množstva kortizolu.

Vtedy ho už nadobličky nestíhajú vytvárať a na jeho produkciu použijú aj progesterón z krvi. V chronickom strese sa zo spoločnej látky bude vytvárať viacej stresového hormónu na úkor progesterónu a aj vytvorený progesterón sa bude premieňať na stresový kortizol.

To vysvetľuje, prečo je hladina progesterónu u chronicky stresovaných žien v krvi trvalo nízka a prečo vznikajú problémy s počatím. Progesterón je totiž nevyhnutný na pripravenie výstelky maternice na uhniezdenie a následne na výživu oplodneného vajíčka.

Jednoducho povedané, ak sa dlhodobo „nervujete“, budú vznikať stresové hormóny na úkor progesterónu, čo sa prejaví poruchou plodnosti.

Skúste prestať tlačiť na pílu

Ak teda chcete zvýšiť svoje šance na počatie, základom je odbúranie zbytočného stresu. Ak sa to čo i len trochu dá, upokojte sa a každý deň si vyhraďte priestor pre seba. Počas neho sa venujte relaxačným cvičeniam, či prechádzke v prírode.

V prípade potreby sa nebojte vyhľadať odborníka – psychológa. Môže vám pomôcť so zvládaním záťažových situácií a naučí vás, ako sa v správnej chvíli „vypnúť“, upokojiť sa a oddychovať.

A dôležitá „maličkosť“ na záver: aj každomesačné úporné úsilie o počatie dieťaťa a následné sklamanie vedú k postupne sa rozvíjajúcej úzkosti až depresii. Tá potom môže uzavrieť kruh, z ktorého je ťažké uniknúť. Čím viac sa o bábätko snažíte, tým nižšie sú vaše šance… Čím dlhšie takýto stav trvá, tým viac sa snažíte…

Želáme vám, nech sa vaša rodinka čoskoro rozrastie o ďalšieho člena.

Rastislav Teplánský

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: