Keď už materské mlieko nestačí

O tom, že materské mlieko je najblahodarnejší a najprirodzenejší spôsob výživy dojčiat niet dôvod pochybovať. Keď však váš špunt dosiahne vek približne päť mesiacov, je načase zaviesť doplnkovú nemliečnu výživu. Obsah živín obsiahnutých v materskom mlieku už totiž nie je preňho dostačujúci.

Detskí lekári odporúčajú začať s príkrmami popri dojčení (alebo podávaní mliečnych formúl) v období medzi 17. a 26. týždňom života. Platí pritom jednoduché pravidlo: pred 17. týždňom života je ešte priskoro, po 26. týždni už, naopak, neskoro.

A keď to ešte rozmeníme na drobné – nebojte, už tých čísel viac nebude – ak máte dostatok materského mlieka a prirodzene dojčíte, urobíte dobre, ak nemliečne príkrmy zavediete až v 26. týždni. Ak máte „cumlíkového“ drobca a kŕmite ho mliečnymi formulami, v tomto prípade môžete začať s doplnkovou výživou už v 17. týždni.

Ak sa pýtate prečo, tu je vysvetlenie. Potvrdilo sa totiž, že pri výlučnom dojčení dieťaťa až do veku 6. mesiacov sa výrazne znižuje riziko infekcií. Jednak v tráviacom trakte, ale aj respiračných infektov.

Ak by ste ale zostali len pri materskom mlieku aj po šiestom mesiaci, váš cvrček by už mohol trpieť podvýživou. Chýbali by mu dôležité bielkoviny a železo!

V zásade, ak svojmu drobcovi „naordinujete“ nemliečne príkrmy medzi 4. až 6. mesiacom veku, podporíte jeho zdravie. Na základe vedeckých výskumov dospeli imunológovia k záveru, že ak sa práve v tomto období do stravy pridajú možné alergény, ako sú napríklad rybí tuk alebo vaječný žĺtok, môže to znížiť riziko vzniku alergií v neskoršom veku aj v dospelosti.

Príjmom celkom nových zložiek potravy v intervale od 17. do 26. týždňa veku tak dieťaťu pomôžete k lepšiemu vývoju imunitného systému a máte šancu, aj keď nie stopercentnú, že ho ochránite pred alergiami. Tomuto obdobiu sa preto hovorí imunologické okno.

Vedeli ste, že…

S príkrmami určite „neexperimentujte“ skôr, než vaše bábo dosiahne štvrtý mesiac! Výrazne by ste tým zvýšili jeho šance na rozvinutie obezity v školskom veku.

 

Web

Ilustrácia Ľubica Balentová

Rastislav Teplánský

Click Here to Leave a Comment Below
Je jablko najzdravšie ovocie na svete? - bibi.sk - 24. novembra 2015 Reply

[…] konzumáciu malým deťom. Skúste si tipnúť, čo sa podáva dojčatám ako prvá ovocná zložka nemliečnych príkrmov? Odpovedali ste správne – […]

Leave a Comment: