Mýty tehuliek a snažiliek . Poznáte ich?

Ako je to so „zaručenými“ radami a informáciami, ktoré po celé generácie kolujú medzi tehuľkami, ale aj snažilkami? Ktoré z nich sú pravdivé a ktoré nie? Na nasledujúcich riadkoch si objasníme tri najčastejšie z nich.

Jeden malý drink je v poriadku

Pravda! Ak máte rodinný žúr a v rámci prípitku máte chuť na malý pohár sektu, pokojne si nalejte. Obavy a strach o zdravie malého v brušku nie sú opodstatnené. Samozrejme: „přiměřeně“! Reč je len o jednom malom drinku (ideálne tak štvrťke štandardného pohára vína) a naozaj len výnimočne. Pokiaľ by to bol jeden pohárik sem, zajtra ďalší pohárik tam, nehovoriac o viacerých „zdraviciach“ naraz, už by to v poriadku nebolo. Riziko rozvinutia tzv. fetálneho alkoholového syndrómu po narodení vášho bábätka by bolo vysoké! Najlepšia je teda jednoznačne totálna abstinencia počas tehotenstva. Tŕpnuť strachom a hrôzou z toho, že z jedného symbolického prípitku dôjde k vážnemu poškodeniu zdravia plodu však rozhodne nemusíte!

Jesť treba za dvoch

Mýtus! Niekedy je potrebné veci povedať „natvrdo“, tak teda: tehotenstvo nie je zámienkou ani dôvodom na to, aby ste sa „vypásli“! Sem tam jedna-dve porcie navyše k obedu sú v poriadku, ale za dve osoby jesť naozaj nemusíte! Lekári odporúčajú počas gravidity zvýšený príjem energie o približne 300 kalórií (1255 kJ). To je asi tak jeden rožok so šunkou a vajíčkom natvrdo. Ani o gram viac! Ak si chcete zlepšiť svoj odhad energie prijatej zo skonzumovanej potravy, skúste sa chvíľu pohrať s kalorickou kalkulačkou. Samozrejme, určite urobíte dobre, keď počas tehotenstva zabudnete na úzkostlivé počítanie kalórií. Neodporúča sa to, pretože každý človek je jedinečný a unikátny je aj jeho metabolizmus. Nehovoriac o tom, že jedna tehuľka žije aktívne, druhá funguje naopak v lenivejšom tempe. Ľahko by ste sa teda mohli „podrátať“ a nedostatočná výživa nie je iste nič, čo by ste chceli dať svojmu špuntovi. Najlepšia rada: jedzte toľko, čo pred tehotenstvom a  občas si k tomu zobnite niečo naviac. To úplne stačí.

Otehotniem, ak to „skúsime“ 14 dní po menštruácii

Mýtus! Ide skutočne o jeden z najväčších omylov. Dokonca aj keby ste mali dokonalý 28-dňový cyklus, fungujúci s presnosťou atómových hodín – čo je ideálny stav, o ktorom môže drvivá väčšina žien iba snívať  – ani to by neznamenalo, že vaša plodnosť dosahuje svoj vrchol práve na štrnásty deň! Stačí, že cestujete, zažívate stres alebo ste chorá, a ovulácia bude načasovaná podľa vám neznámych princípov. Vyrátať čas ovulácie so stopercentnou presnosťou sa ani nedá. Ak chcete čo najprecíznejšie odhadnúť, kedy prichádzajú vaše plodné dni, skúste to so symptotermálnou metódou. Preštudujte si o nej niečo na webe – nie je to také jednoduché, ako sa zdá! Chvíľu vám potrvá, kým si ju osvojíte, ale stojí to za to! Ide skutočne o najspoľahlivejší spôsob odhadu plodného obdobia.

mamička 1

Ilustrácia Ľubica Balentová

Rastislav Teplánský

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: