Tehotenstvo a čierny kašeľ? Pozor!

Ak ste v očakávaní nového či prvého prírastku do rodiny, určite sa oplatí, ak pri čítaní nasledujúcich riadkov spozorniete. Nejde totiž o málo, ale potenciálne až o život vášho novorodenca! Ohroziť ho môže čierny kašeľ, ktorý je momentálne v celkovej populácii na vzostupe.

Čierny kašeľ je ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria menom Bordetella pertussis. Prejavuje sa silnými a početnými záchvatmi dráždivého kašľa, ktorý je vysilujúci, často spojený aj so zvracaním a premodrením. Záchvatov býva denne aj niekoľko desiatok a postupne u postihnutého nastáva totálne vyčerpanie.

Náš očkovací systém odporúča prvú dávku vakcinácie proti čiernemu kašľu vo veku troch mesiacov, následne v šiestom a dvanástom mesiaci a preočkovanie vo veku šesť rokov.

V prípade, že matka novonarodeného dieťatka nie je v dospelosti preočkovaná, a teda nemá protilátky proti tomuto ochoreniu (pretože účinnosť vakcíny s vekom klesá), nemôže ich preniesť na svoje dieťa.

Takéto dojča počas prvých týždňov života, kým nie je očkované a nemá v podstate žiadnu imunitu, je veľmi náchylné na toto závažné ochorenie.

Najčastejšie sa novorodenec, prípadne dojča, nakazí od najbližším príbuzných, vo väčšine prípadov od matky.

Čierny kašeľ je mimoriadne vyčerpávajúci aj pre dospelého jedinca a ak postihne novorodenca alebo dojča, nezriedka to končí tragicky. Podceňovať toto riziko sa naozaj nevypláca!

Väčšina populácie je proti tejto pliage vakcinovaná, ale keďže sa očkuje a preočkováva v detstve, v dospelosti je už hladina ochranných protilátok veľmi nízka.

Vzhľadom na to, že hranice sú otvorené, cestujeme pravidelne do zahraničia a momentálne sa presúvajú migranti z rozvojových krajín do Európy, dá sa očakávať ešte výraznejšie stúpajúci výskyt čierneho kašľa.

Vzhľadom na tento alarmujúci stav lekári odporúčajú očkovať tehotné ženy v treťom trimestri tehotenstva.

Po pôrode vďaka tomu bude mať dieťa od matky prenesené protilátky, ktoré ho budú účinne chrániť. „Pokryje“ sa tým obdobie až do prvého očkovania vo veku troch mesiacov.

Informujte sa u svojho praktického lekára o možnosti očkovania proti čiernemu kašľu. Život vášho drobca, ktorý je najzraniteľnejší práve v prvých mesiacoch života, za to stojí!

Rastislav Teplánský

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: