Chumáče vlasov vo vani? Čo s tým?

 

So zvyšujúcim sa vekom je čoraz ťažšie udržiavať si štíhlu líniu. Existuje však jedna vec, ktorá sa s pribúdajúcimi rokmi stenčuje bez akejkoľvek námahy. Škoda je, že ide o niečo, čo si neželá žiadna žena – rednutie vlasov. Čo sa skrýva za touto iróniou osudu?

Určite poznáte situáciu, keď po sebe v kúpeľni nachádzate dlhé pramene vlasov. A premýšľate nad tým, či to nie je len trochu viac vidieť vďaka svetlej podlahe… Potom si však umyjete vlasy a v odtoku nachádzate ešte viac pramienkov svojej koruny krásy!

Možno vás to znepokojí, ale vo väčšine prípadov ide skutočne o falošný poplach. Každá žena fyziologicky denne stráca okolo 50 až 100 vlasov. Pri umývaní sa toto číslo môže vyšplhať aj na 250 až 300 vlasov.

Nerobte hneď paniku

Je to normálny proces obnovy a asi tak o pol roka na rovnakom mieste, kde vlas vypadol, vyrastie z korienka celkom nový. Tento obnovovací cyklus vlasov prebieha u každého z nás celý život.

Ale čo ak je tých vypadávajúcich vlasov akosi viac, než sme uviedli? Ani to ešte nie je dôvod na paniku. Vyššia miera vypadávania vlasov je normálna aj niekoľko mesiacov po stresujúcej udalosti. Podobne k nemu dochádza ešte približne dva mesiace po pôrode.

Časté býva aj v pooperačnom období, rýchlejšom chudnutí, alebo aj po prekonaní triviálnej choroby spojenej s horúčkovými stavmi, ako je napríklad chrípka či angína.

Všetky tieto prípady vypadávania vlasov sú dočasné. Telo sa časom zregeneruje a prestaví na nový režim, rednutie vašej vlasovej pokrývky hlavy sa spomalí a váš účes opäť získa pôvodnú plnosť.

Chorobné vypadávanie patrí do rúk odborníka

Spozornieť treba až vtedy, keď začne vaša pokrývka hlavy až nadmerne a celkom viditeľne rednúť a predovšetkým, ak u vás dochádza k posunu hranice vlasov smerom do čela. Tak sa totiž najčastejšie prejavuje ženská alopécia, čiže plešatosť.

Áno, týmto problémom síce častejšie trpia muži, ale nie je taký zriedkavý ani u žien. Folikuly niektorých vlasov sa začnú zmenšovať a nakoniec z nich celkom prestanú rásť nové vlasy.

Okrem už vyššie spomenutých príznakov ženy s diagnostikovanou alopéciou nachádzajú ráno na vankúši väčšie pramene vlasov, prípadne im zostávajú chumáče na hrebeni či kefe napriek tomu, že sa češú jemne a opatrne, bez šklbania.

K chorobnému vypadávaniu vlasov u žien dochádza najčastejšie v strednom veku, ale celý nešťastný proces sa môže začať i oveľa skôr. Prečo k tomu vôbec dochádza?

O príčinách sa aj v odbornej verejnosti dodnes špekuluje, no svoju rolu pri tom môže hrať starnutie, dedičnosť, ale predovšetkým zmeny hladiny hormónov v tele. K tým dochádza nielen u žien v prechode, ale aj pri niektorých typoch ochorení, napríklad polycystických vaječníkoch.

Diagnózu stanoví lekár na základe vašej anamnézy, vylúčenia iných príčin vypadávania vlasov (napr. pri chorobách štítnej žľazy) a aktuálneho stavu vašich vlasov. Zlou správou je, že prevencia v tomto prípade neexistuje!

Liek na tlak pomáha rastu vlasov?

Lysina na mužskej hlave je dnes prijímaná skôr ako „sexy znak zrelého muža“, u žien sa z pochopiteľných príčin nedá k problému pristupovať takto pozitívne. Napriek tomu, že u žien väčšinou nedochádza k veľmi výraznej až totálnej plešatosti, ide o znepokojujúci stav výrazne ovplyvňujúci ženské sebavedomie.

Ak ťažkosti zanedbáte a neobrátite sa na odborníka, musíte počítať s tým, že strata časti vašich vlasov bude trvalá. Ak sa spoločne s lekárom dáte do boja proti tomuto neduhu, určité šance na zlepšenie stavu existujú.

Síce nezískate späť všetky vlasy, o ktoré ste prišli, no nejaké tie nové pramienky vám predsa len môžu opätovne narásť. Na trhu, našťastie, existuje liek s účinnou látkou minoxidil (známy aj pod obchodným názvom Neocapil), ktorého účinky boli, podobne ako tomu bolo už u mnoho iných liekov, objavené celkom náhodou.

Pôvodne sa používal vo forme tabliet na liečbu vysokého krvného tlaku, no pacienti a zdravotníci si všimli aj jeho vedľajší účinok – rast vlasov. Dnes sa používa vo forme roztokov práve na liečbu alopécie, a to tak ženskej, ako aj mužskej.

Ide o beh na dlhú trať

S minoxidilom síce už lesk minulosti vo všetkej jeho vlasatej bohatosti neobnovíte, no pomôcť dokáže a výsledky sú odskúšané a viditeľné.

S liečbou je najlepšie začať už pri prvých vážnejších príznakoch vypadávania vlasov. Dôležitá je i trpezlivosť, pretože počas prvých dvoch až ôsmich týždňov liečebnej kúry môže dôjsť k dočasnému zvýšeniu vypadávania vlasov, ktoré sa zastaví, keď vlasy znovu začnú dorastať.

Roztok s minoxidilom musíte používať minimálne 3 mesiace, ideálne aspoň jeden rok, aby sa naplno prejavili jeho priaznivé účinky a dalo sa zodpovedne zhodnotiť, či vám zaberá, alebo nie. K opätovnému nárastu vlasov dochádza podľa skúsenosti u jednej zo štyroch žien, u väčšiny z nich výrazne spomalí alebo zastaví ich vypadávanie.

A ešte jedna dôležitá rada: prípravok treba aplikovať poctivo každý deň, akékoľvek pauzy môžu sabotovať celú liečbu. Vlasy, ktoré vďaka nemu narástli, totiž v takom prípade vypadnú do troch až štyroch mesiacov. Škoda času, peňazí i námahy…

Na záver už snáď len toľko: ak máte problémy s vypadávaním vlasov, nebojte sa obrátiť na svojho lekára, ktorý váš vyšetrí a bude pátrať po príčine. Ak sa zistí, liečba základného ochorenia môže v niektorých prípadoch celkom obnoviť korunu vašej krásy. Ak sa dôvod alopécie nezistí, stále existujú určité možnosti, ako s problémom bojovať. Veľa šťastia.

Rastislav Teplánský

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment: